|
DYSKUSYJNE FORUM PSZCZELARSKIE POD PATRONATEM PASIEKI MICHAŁÓW http://www.pasiekamichalow.com
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Petrus
Administrator
Dołączył: 19 Mar 2013
Posty: 301
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 12 razy Skąd: Warszawa Płeć: Mężczyzna
|
Wysłany: Czw 17:33, 07 Sty 2016 Temat postu: Pszczoły diagnozują choroby? |
|
|
Publikuję artykuł z prywatnych zbiorów
Pewna portugalska projektantka Susana Soares przedstawiła przełomowe wyniki badań, odnoszące się do medycyny naturalnej. Przeprowadzone badania naukowe pokazują, że pszczoły wykazują niezwykłe zdolności do reakcji na bardzo drobne molekuły powietrza. Wrażliwy zmysł węchu u tych owadów można wykorzystać w badaniu ludzkiego zdrowia i wczesnego wykrywania rozmaitych infekcji chorobowych. W trakcie badania woni w oddechu pacjentów, pszczoły reagowały w charakterystyczny sposób. Projekt ten, składa się z szeregu alternatywnych narzędzi diagnostycznych, które wykorzystują pszczoły przy wykrywaniu zaburzeń różnego pochodzenia. W warunkach laboratoryjnych, pszczoły -przy wykrywaniu specyficznych zapachów chemicznych oraz tzw. biomarkerów związanych z chorobami, jak np. gruźlica płuc, rak skóry, rak trzustki- niezawodnie je wskazują. Wydychane przez pacjenta feromony zawierają informacje o ogólnym stanie zdrowia pacjenta. Pszczoły, stosując pewnego rodzaju tresurę, można nauczyć reakcji w ciągu ok. 10 minut, wykorzystując odruch Pawłowa, jak mają reagować na wybrane związki chemiczne i aromaty, zarówno naturalne jak i sztuczne.
Niestandardowe narzędzie przeznaczone do diagnozowania chorób, składa się z trzech komór, w tym szklanej kuli, w której znajdują się „wyszkolone” pszczoły i mniejszego elementu, przez który oddycha pacjent. Pszczoły, w krótkim przedziale czasowym określają stan zdrowia człowieka w zależności od wydychanych związków chemicznych. Jeśli w oddechu zawarty będzie zapach, estry, do których wykrycia były przygotowane owady, to przemieszczają się w kierunku jego źródła. Odpowiednio zaprojektowane tuby pozwalają na skondensowanie powietrza, przez co diagnostyczne rezultaty są bardzo precyzyjne. Celem naukowego przedsięwzięcia jest stworzenie profesjonalnego centrum badawczego. To mogłoby zrewolucjonizować medycynę.
Wiadomo już, że pszczoły prawidłowo diagnozują na odpowiednio wczesnym etapie szeroką różnorodność chorób, jak na przykład: gruźlica płuc, rak skóry, cukrzyca. Najdalsza falista rurka pomaga pszczołom uniknąć przypadkowego przejścia w głąb sfery rozpoznawczej, dzięki czemu wynik staje się dokładniejszy. Stworzony system jest czujnikiem biologicznym. System składa się z:
- pszczelego centrum: struktury, która umożliwia wykorzystanie technologicznego potencjału pszczół. W centrum jest pszczela farma, centrum treningowe, laboratorium badawcze oraz centrum zdrowia.
- centrum szkoleniowego: czyli kursów, na których mogą być podjęte zabiegi wiążące się z tresurą owadów, w trakcie której pszczoły są gromadzone i szkolone przez pszczelich trenerów. Są to specjaliści, którzy wykorzystują rozmaite techniki biotechnologii pozwalające pszczołom zdiagnozować choroby.
- pszczelej kliniki: zdolności pszczół są wykorzystywane w klinice badań przesiewowych. Owady te są bardzo dokładne we wczesnej diagnostyce medycznej poprzez wykrywanie w oddechu człowieka określonych związków chemicznych. Po wykonaniu przez pszczoły diagnozy, powracają one do ula.
Tresura pszczół polega na zbiciu ich z tropu przy określaniu przez nich woni i jednoczesnym podawaniu im wody z cukrem przez co kojarzą i wiążą określony zapach z pokarmem. Jest to dla nich pewnego rodzaju nagroda w postaci słodkiego syropu. Wszystkie owady mają niezwykłe zdolności węchowe, używają do tego swoich czułek. Pszczoły wykorzystują je głównie do komunikowania się, rozpoznawania zapachów, postrzegania feromonów, toksyn i wykrywania wspomnianych chorób. Badania naukowe wykazały, że pszczoły mają niezwykle wyostrzony zmysł węchu. Naukowcy z Inscentinel po badaniu przeprowadzonym w Londyńskiej Szkole Higieny i Medycyny Tropikalnej, stwierdzili, że pszczoły mają potencjał, aby być wykorzystywane jako skuteczne bioindykatory między innymi do rozpoznawania chorób. Susana Soares współpracuje z Davidem Perkins z londyńskiej organizacji pszczelarskiej (London Beekeeper Association) oraz wspomnianym już Inscentinel UK, firmą opartą na biotechnologicznych rozwiązaniach, specjalizującej się w zastosowaniu zdolności owadów w wykrywaniu różnych substancji. Obecnie, Koordynatorka projektu pełni funkcję starszego wykładowcy w London South Bank University. Jest absolwentką Royal College of Art w Londynie.
Czy ludzie będą badani przez pszczoły? Czy wykorzystają olbrzymi potencjał tych owadów?
-----------------------------------------------------------------------------------
firma specjalizująca się w rozwoju technologii doskonalenia węchu u owadów ze Stacją Doświadczalną Rothamsted w Hertfordshire. Ich działalność przyczynia się do wykrywania śladowych ilości substancji chemicznych, w szczególności narkotyków oraz materiałów wybuchowych przez pszczoły.
Opracowano na podstawie :
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
Zdjęcia na ww stronach
Piotr Nowotnik
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
|