Forum DYSKUSYJNE FORUM PSZCZELARSKIE POD PATRONATEM PASIEKI MICHAŁÓW Strona Główna DYSKUSYJNE FORUM PSZCZELARSKIE POD PATRONATEM PASIEKI MICHAŁÓW
http://www.pasiekamichalow.com
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Uralskie sposoby na miód

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum DYSKUSYJNE FORUM PSZCZELARSKIE POD PATRONATEM PASIEKI MICHAŁÓW Strona Główna -> POWRÓT BARTNICTWA - BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
KrzysztofZ98
Gość






PostWysłany: Wto 23:15, 19 Sty 2016    Temat postu: Uralskie sposoby na miód

Do "udziania" prawdziwej barci na pniu wysokiego drzewa potrzebne jest służące do wspinaczki po pniu "leziwo" z wierzbowego łyka i zestaw bartniczych narzędzi, zaś miód od dzikich pszczół zbiera się do "batmana", pojemnika sporządzonego z brzozy. Tak naszych leśników uczyli autentyczni bartnicy z uralskiego parku Szulgan-Tasz w Baszkirii z Federacji Rosyjskiej. Egzotyczni goście przebywali na Podlasiu cały tydzień. Przyjechali, by uczyć sztuki "dziania" barci. Skośnoocy Baszkirowie odwiedzili kilka nadleśnictw i Biebrzański Park Narodowy. Pszczoły odporne na zimę - To już ich trzecia wizyta nad Biebrzą. Rok temu Baszkirowie sporządzili nam pierwszą po kilkusetletniej przerwie barć i kłodę bartną. Zostawili nam też zestaw tradycyjnych narzędzi - mówił Andrzej Grygoruk, wicedyrektor BPN. Już po dwóch miesiącach w sporządzonej barci zagnieździł się rój leśnych pszczół. Tym razem Baszkirowie mieli zatem okazję zaprezentować efekt finalny operacji - sposób wybierania miodu do "batmana".
- Tu nie ma gór, a my mamy jeszcze niedźwiedzie. Na Uralu jest moc tych zwierząt, a one nadzwyczaj cenią sobie miodową słodycz - opowiadali skośnoocy bartnicy. Park Szulgan-Tasz (w tłumaczeniu: maleńki, drogi kamień) powstał w Baszkirii, w centralnej części Uralu. Stąd pochodzi znana pszczelarzom populacja burziańskiej pszczoły bartnej, odpornej na ostrą i długą zimę. Na terenie tego parku przetrwało również tradycyjne bartnictwo, w niezmienionej od wieków formie. Tylko 5 kg miodu z ula W Szulgan-Tasz istnieje obecnie 700 nadrzewnych barci i kłód bartnych. Opiekują się nimi potomkowie bartników, którzy przejęli od przodków umiejętność wykonywania narzędzi i potrafią posługiwać się nimi. Podczas tej wizyty Baszkirowie "udziali" nad Biebrzą następne cztery barcie. Tym razem baczniej obserwował ich podleśniczy Andrzej Sikora, adept bartnictwa. - Bez "leziwa" można wdrapać się na drzewo, ale bez takiego sprzętu nie da się pracować przy "wydłubaniu" ula w wysokiej sośnie - mówili leśnicy. - Tutejsze pszczoły są nawet zmyślniejsze, bo zasiedlają taki ul prawie natychmiast. U nas zlatują się do barci dopiero na drugi lub trzeci rok - opowiadali Azjaci. Niemniej z takiego leśnego ula można uzyskać tylko 5 kg miodu. - My miodu produkować nie będziemy. Urządzamy nową ścieżkę edukacyjną w nadleśnictwie "Grzędy". Turyści zobaczą jak wyglądała ewolucja pasiecznictwa: od barci, przez kłody bartne, po współczesne ule - wyjaśnił ideę lekcji bartnictwa Wojciech Dudziuk, od niedawna pełniący obowiązki dyrektora Bieb-rzańskiego Parku Narodowego.

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum DYSKUSYJNE FORUM PSZCZELARSKIE POD PATRONATEM PASIEKI MICHAŁÓW Strona Główna -> POWRÓT BARTNICTWA - BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin