Forum DYSKUSYJNE FORUM PSZCZELARSKIE POD PATRONATEM PASIEKI MICHAŁÓW Strona Główna DYSKUSYJNE FORUM PSZCZELARSKIE POD PATRONATEM PASIEKI MICHAŁÓW
http://www.pasiekamichalow.com
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Czosnek białawy = czosnek Krzysztofa

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum DYSKUSYJNE FORUM PSZCZELARSKIE POD PATRONATEM PASIEKI MICHAŁÓW Strona Główna -> ROŚLINY MIODODAJNE - BAZA POŻYTKOWA
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
KrzysztofZ98
Gość






PostWysłany: Nie 0:58, 03 Sty 2016    Temat postu: Czosnek białawy = czosnek Krzysztofa

Opis:
Czosnek białawy, nazywany również czosnkiem Krzysztofa, to bardzo atrakcyjna bylina ogrodowa, której główną ozdobą są okazałe, okrągłe kwiatostany, rozwijające się na roślinie wczesnym latem (w czerwcu i lipcu). Każdy kwiatostan składa się z dużej liczby (50-80) małych, gwiazdkowych kwiatów w kolorze liliowym lub purpurowym, tworzących okrągłą kulę średnicy 20-30 cm. Kwiatostany pojawiają się na szczycie bezlistnego, długiego (30-50 cm), obłego, pękatego i sztywnego pędu, który wyrasta z środkowej części rozety liściowej. Kwiaty czosnku białawego są miododajne i przyciągają liczne owady zapylające.
Czosnek białawy wytwarza dość długie, płaskie, ostro zakończone liście, których zewnętrzna strona jest gładka i zielona, natomiast spód pokryty białymi włoskami. Liście nie mają większych walorów dekoracyjnych i zamierają podczas kwitnienia. Z tego względu czosnek białawy najlepiej sadzić wśród innych roślin, których liście osłonią puste miejsca po przekwitającym czosnku.
Czosnek białawy rozmnaża się za pomocą nasion wysiewanych wczesną wiosną lub cebulek przybyszowych pozyskiwanych jesienią.
Czosnek białawy nie jest rośliną trudną w uprawie, ale wymaga dość szczególnych warunków siedliskowych. Aby mógł się prawidłowo rozwijać i bujnie kwitnąć oczekuje słonecznego stanowiska oraz żyznej, przepuszczalnej, wapiennej i umiarkowanie wilgotnej gleby. Z tego względu znakomicie nadaje się do sadzenia w ogródkach skalnych oraz na słonecznych rabatach bylinowych. Najlepiej prezentuje się w niewielkich, jednogatunkowych grupach. Czosnek białawy można uprawiać w pojemnikach. Jego okazałe kwiatostany nadają się również na kwiat cięty oraz na suche bukiety.
Najpoważniejszymi zagrożeniami dla upraw czosnku białawego mogą być gryzonie, uszkadzające podziemne części rośliny oraz choroby grzybowe, które mogą pojawić się na zbyt wilgotnych stanowiskach.

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum DYSKUSYJNE FORUM PSZCZELARSKIE POD PATRONATEM PASIEKI MICHAŁÓW Strona Główna -> ROŚLINY MIODODAJNE - BAZA POŻYTKOWA
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin