Forum DYSKUSYJNE FORUM PSZCZELARSKIE POD PATRONATEM PASIEKI MICHAŁÓW Strona Główna DYSKUSYJNE FORUM PSZCZELARSKIE POD PATRONATEM PASIEKI MICHAŁÓW
http://www.pasiekamichalow.com
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Dar dla pszczół
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum DYSKUSYJNE FORUM PSZCZELARSKIE POD PATRONATEM PASIEKI MICHAŁÓW Strona Główna -> ROŚLINY MIODODAJNE - BAZA POŻYTKOWA
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
KrzysztofZ98
Gość






PostWysłany: Śro 18:08, 20 Sty 2016    Temat postu: Dar dla pszczół

Dar dla pszczół- to mieszanka zawierająca 34 gatunki kwiatów.
-dostarcza naturalny pokarm pszczołom,trzmielom i motylom
-atrakcyjna mieszanka roślin miododajnych
-kwitnie przez cały sezon wegetacji
-zapobiega wyrastaniu uciążliwych chwastów
-do ogrodu i skrzynek balkonowych
Wysokość wzrostu ok.50-70 cm. zawartość 50 g na 5-7 m2.
Nasiona te otrzymałem biorąc udział w konkursie noworocznym, organizowanym przez stronę [link widoczny dla zalogowanych]





Gatunki nasion w tej mieszance to:
-Godecja
-Len trwały
-Ślazówka letni
-Ubiorek gorzki
-Facelia
-Ponętka
-Czarnuszka damasceńska
-Ubiorek okółkowy
-Powój trójbarwny
-Rezeda wonna
-Nachyłek barwierski
-Porcelanka plamista
-Stokrotka afrykańska
-Mak polny
-Chaber bławatek
-Lepnica
-Porcelanka błękitna
-Klarkia
-Lnica marokańska
-Malkolmia
-Pszczelinek mołdawski
-Nagietek
-Len czerwony
-Pozłotka kalifornijska
-Mak polny ozdobny
-Mydlnica
-Miłek letni
-Słonecznik
-Suchołuska
-Smagliczka nadmorska
-Niezapominajka
-Szafirek armeński
-Cynia


Ostatnio zmieniony przez KrzysztofZ98 dnia Śro 23:04, 20 Sty 2016, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
KrzysztofZ98
Gość






PostWysłany: Śro 18:10, 20 Sty 2016    Temat postu:

Godecja-
Opis:
Godecja jest przedstawicielem rodziny wiesiołkowatych i pochodzi z północnej i południowej Ameryki (głównie z Kalifornii). Jest to bardzo atrakcyjna roślina o pięknych kwiatach. Osiąga 20-80 cm wysokości, łodygi proste, u dołu rozgałęzione, gęsto ulistnione, liście eliptyczne lub lancetowate. W początkowym okresie wzrostu pędy i liście są nieco owłosione a z czasem nabierają w swym ubarwieniu czerwieni. Kwiaty pojedyncze, czteropłatkowe, duże o średnicy nawet 8 cm, zebrane w szczytowe kłosy. Możemy nabyć również znakomite odmiany o kwiatach pełnych. Kolorystyka obejmuje barwę białą, różową, fioletową, karminową.
Uprawa:
Godecje wymagają stanowisk słonecznych i niezbyt suchego podłoża, które winno być próchnicze dość żyzne, ale nie do przesady. Rozmnażamy je poprzez nasiona, wysiewane wprost do gruntu pod koniec kwietnia, przy czym należy siewki przerywać. Jeżeli zechcemy uzyskać wcześniejsze kwitnienie, to korzystamy wówczas z inspektu, gdzie w marcu możemy je wysiać. Jest wówczas z nimi troszkę zachodu, poprzez podwójne pikowanie i pamiętajmy również o wietrzeniu inspektu, zbyt wysoka temperatura negatywnie odbija się na ich kondycji. Nasiona posiadają zdolność kiełkowania przez okres trzech lat. Na miejsce stałe wysadzamy w maju, stosując rozstawę 30X15-20 cm. Okres kwitnienia przedłużamy poprzez nawadnianie (w razie potrzeby) oraz dokarmianie.

Zastosowanie:
Stosowana jest przede wszystkim na obwódki, rabaty, kwiat cięty, tarasy.

Kwitnienie:
Lipiec- sierpień- wrzesień.

Zimowanie:
Roślina jednoroczna.

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
KrzysztofZ98
Gość






PostWysłany: Śro 18:12, 20 Sty 2016    Temat postu:

Len trwały
Opis:
Len występuje w Wschodniej europie oraz w zachodniej Azji. Dorasta do 55cm, tworzt kępy. Pędy wzniesione, silnie rozkrzewione. Liście lancetowate, proste, zielone z niebieskim odcieniem. Kwiaty błękitne, lejkowate zebrane w gęste baldachogrona. Polecane odmiany to len trwały „Nanum saphir” o kwiatach niebieskich oraz len trwały „Diamant” i „Namum alba” o kwiatach białych.

Uprawa:
Stanowisko słoneczne. Gleba piaszczysta, średnio sucha, może być słabo zasobna w składniki pokarmowe, wapienna. Roślina dobrze znosi brak wody. Rozmnażanie wiosną przez wysiew nasion. Roślina rozsiewa się sama.

Zastosowanie:
Len doskonale nadaje się do ogrodów skalnych i wrzosowatych oraz na obwódki bylinowe. Lubi sąsiedztwo niskich krwawników, dzwonków, złotowłosu, goździków, posłonków, i kostrzewy. Doskonale prezentuje się w niskich obwódkach oraz uprawiana w pojemnikach.

Zimowanie:
Wymaga w okresie zimowym ochrony przed wilgocią i mrozem.

Uwagi:
Kwiaty przekwitają dość szybko, ale jest ich naprawdę dożo. Inne datunki: Len złocisty (Linum flavum)

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
KrzysztofZ98
Gość






PostWysłany: Śro 18:13, 20 Sty 2016    Temat postu:

Ślazówka letnia

Typ rośliny : Roślina jednoroczna siana wprost do gruntu
Wysokość: Od 60 do 100 cm.
Ozdoba rośliny: Kwiaty o średnicy od 4 do 6 cm, 5-płatkowe, płaskolejkowate, osadzone pojedyńczo. Kolor kwiatów może być różowy, biały lub fioletowy, zawsze z ciemniejszymi prążkami. Roślina kwitnie obficie.
Pędy ślazówki są silnie rozgałęzione, pokryte szorstkimi, białymi włoskami.
Liście 3-5 klapowane, sercowate, szaro, szorstko owłosione.
Pora kwitnienia: Od lipca do jesieni.
Uprawa: Roślina łatwa w uprawie, wytrzymała, niewybredna i szybko rosnąca. Wysiew nasion w marcu-kwietniu wprost do gruntu. Kiełkuje po 2 tygodniach. Po wzejściu siewki poprzerywać.
Gleba: Lekka, żyzna. W glebie zbyt obficie nawożonej bujnie rośnie ale słabo kwitnie.
Stanowisko: Słoneczne lub lekki półcień.
Zastosowanie:Ślazówka to piękna jednoroczna roslina ozdobna o delikatnych barwach kwiatów. Nadaje się na większe rabaty, grupami na trawniki, szczególnie pasuje do ogrodów o wiejskim charakterze. Może być też uprawiana w pojemnikach. Jako kwiat cięty długo trzyma się w wazonie.
Ciekawostki: Roślina pochodzi z Europy Południowej. Łacińską nazwę Lavatera utoworzono od nazwiska szwajcarskiego podróżnika.

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
KrzysztofZ98
Gość






PostWysłany: Śro 18:14, 20 Sty 2016    Temat postu:

Ubiorek gorzki
Ubiorek gorzki
Iberis amara

grupa roślin: Jednoroczne, dwuletnie
podgrupa roślin: jednoroczne, na skalniaki, kwitnące latem, ozdobne kwiaty
Charakterystyka rośliny

pokrój: kobierce, krzaczkowaty, wzniesiony
wysokość: 35cm
dekoracyjność: kwiatostany, kwiaty
kwiaty: drobne, niepozorne
kolor kwiatów: białe
kwiatostan: grono
okres kwitnienia: IX, VI, VII, VIII
zapach: kwiaty
trwałość liści: sezonowe
przydatność do spożycia: liście
gleba: bogata w wapń, każda ogrodowa, małe wymagania glebowe
odczyn gleby: lekko zasadowa, zasadowa
wilgotność: gleba sucha, gleba umiarkowanie sucha
stanowisko: słońce
zastosowanie: cmentarze, duże ogrody, małe ogrody, murki, obwódki rabat, ogrody przydomowe, pojemniki, rabaty, roślina lecznicza, roślina okrywowa, skalniaki, skarpy, w grupie.

Ubiorek gorzki to jednoroczna roślina o wysokości do 35cm, należąca do rodziny kapustowatych (Brassicaceae). Tworzy szerokie, wniesione kobierce. Liście są podłużne i klinowate, często ząbkowate na brzegach.

Roślina kwitnie od czerwca do października. Tworzy kwiatostany - grona z białymi, pachnącymi kwiatami. W środowisku naturalnym występuje w środkowej i południowej Europie.

Roślina jest łatwa w uprawie i nie ma dużych wymagań względem podłoża - dobrze rośnie na większości typów. Jednak optymalna jest żyzna, przepuszczalna gleba o odczynie lekko zasadowym. Ubiorek gorzki preferuje stanowiska słoneczne. Nasiona należy wysiewać wprost do gruntu w okresie od kwietnia do maja.

Do podstawowych prac pielęgnacyjnych należy odchwaszczanie. W ogrodzie ubiorek najczęściej wykorzystywany jest do obsadzania skalniaków, murków i zadarniania terenu jako roślina okrywowa. Niekiedy roślina jest wykorzystywana jako kwiat cięty lub sadzona na cmentarzach.

Ubiorek gorzki od czasów starożytnych uważany jest za roślinę leczniczą. Obecnie jego ziele jest czasem stosowane w postaci naparu przy dolegliwościach żołądkowych. Można z niego sporządzać również nalewki. To jednak mało popularna roślina lecznicza.

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
KrzysztofZ98
Gość






PostWysłany: Śro 18:15, 20 Sty 2016    Temat postu:

Facelia
Facelia błękitna dorasta do wysokości ok. 80-100 cm. i posiada dość szorstkie, gęsto owłosione, sztywne pędy oraz tak samo owłosione, pierzaste, jasnozielone liście. Jej niebieskofioletowe, dzwonkowate kwiaty w zależności od terminu siewu rozwijają się od czerwca do sierpnia i pozostają na roślinie przez ok. 2-4 tygodnie. Są wprawdzie niewielkie, ale zebrane w szczytowe skrętki, tworzą dość duży kwiatostan, początkowo przypominający kształtem rozwarty kielich, później „puchatą kitę” (za sprawą licznych, długich pręcików).

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
KrzysztofZ98
Gość






PostWysłany: Śro 18:18, 20 Sty 2016    Temat postu:

Ponętka
Opis

Rodzina: Asteraceae – astrowate.

W naszych warunkach klimatycznych to rośliny roczne. W swych naturalnych warunkach wiele z gatunków to byliny. Gatunki z którymi można się u nas spotkać w uprawie to:
Cosmos atrosanguineus – nie ma polskiej nazwy i jeszcze mało popularny w uprawie. Jego czerwono-czekoladowe kwiaty są umieszczone pojedynczo na pędzie. Mają one czekoladowy zapach. Liście są grubiej pocięte. Ponieważ ma bulwy można oprócz nasion wykopać bulwy i przetrzymać w zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu.

Cosmos bipinnantus – Kosmos podwójnie pierzasty. Ten gatunek jest powszechnie znany. Jego ‚koperkowe liście’ to jego cecha rozpoznawcza. Wysokość zależy bardzo od stanowiska. Na stanowiskach lekko zacienionych może urosnąć nawet do półtora metra. Ma jednak kilka ciekawych odmian. Niemniej musimy pamiętać że nasiona tych odmian jakie kupujemy są specjalnie przygotowane. Przez własne nasiona nie uzyskamy powtórzenia cech rośliny matecznej.

Cosmos sulphureus – Kosmos siarkowy. Kwitnie stosunkowo późno bo kwiaty pojawiają się pod koniec lipca i w sierpniu. Liście mają grubsze odcinki i pędy kwiatowe wyrastają dość znacznie ponad kępę liści. Wysokość rośliny przeciętnie 70 – 80 cm. W dobrych warunkach może być wyższa. Posadzenie kilku siewek obok siebie daje wrażenie ładnego krzewu. Ma kwiaty nieco mniejsze, ale ich liczba na roślinie bywa dostatecznie duża by zrekompensować tą cechę. Jest gatunkiem bardziej ciepłolubnym i najlepsze wyniki osiągniemy na stanowisku osłoniętym.

Występowanie

Subtropikalna strefa obu Ameryk.

Wysokość

Praktycznie wszystkie gatunki mają powyżej 60 cm a końcowe wysokości bardzo mocno zależą od warunków uprawy i stanowiska.

Termin kwitnienia

Od lipca do przymrozków.

Kolor kwiatu

Tylko kosmos podwójnie pierzasty ma bardzo zróżnicowaną kolorystykę wszystkie jednak mieszczą się w zakresie od białego poprzez różowy do karminowego.

Pozostałe gatunki mogą się różnić tylko odcieniem koloru.

Stanowisko

Najlepiej słoneczne. Poradzą sobie także na wystawie wschodniej i zachodniej.

Wymagania

Roślina z gatunku tych niewybrednych. Zawsze jednak najlepsze dla nich stanowisko to gleby przepuszczalne lecz dobrze utrzymujące wilgoć. Na pewno będą wdzięcznie za chociaż przeciętnie żyzne ziemie.

Po pierwszych przymrozkach wykopujemy kłącza Cosmosu atrosanguineus.

Wysiew nasion. Nasiona wysiewamy pod koniec kwietnia lub w maju bezpośrednio do gruntu. Potem przerywamy zostawiając rośliny co 30 cm. Jeśli raz wprowadzimy roślinę na działkę będziemy ją mieć bez naszego udziału dzięki obfitemu samosiewowi.

Choroby i szkodniki

Roślina bardzo rzadko atakowana przez szkodniki. Brak również zagrożeń że strony chorób grzybowych.

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
KrzysztofZ98
Gość






PostWysłany: Śro 18:19, 20 Sty 2016    Temat postu:

Czarnuszka damasceńska
(Nigella damascena) to roślina jednoroczna należąca do rodziny jaskrowatych. Czarnuszka damasceńska dorasta do 50 cm wysokości. Kwitnie od czerwca (nawet maja) do września. Kwiaty jej mają niezbyt atrakcyjny zapach są niebieskie, białe lub różowe. Po przekwitnięciu kwiatów tworzą się dekoracyjne torebki z ciemnymi nasionami. Do suszenia odcina się tylko gałązki z dojrzałymi torebkami.

Czarnuszka damasceńska bujnie się rozrasta tworząc liczne pędy pokryte liśćmi, do złudzenia przypominającymi liście kopru.

Warunki uprawy czarnuszki damasceńskiej

Lubi stanowisko słoneczne. Wymagania glebowe - podłoże musi być żyzne ale przepuszczalne. Usuwanie owoców powoduje wydłużenie okresu jej kwitnienia (pod warunkiem, że nie jest uprawiana dla owoców).

Rozmnażanie czarnuszki damasceńskiej

Czarnuszkę damasceńską wysiewa się jesienią lub wiosną wprost do gruntu. Najlepiej od razu w miejsce docelowe, gdyż roślina nie lubi przesadzania.

Zastosowanie

Jest uprawiana przede wszystkim na kwiat cięty i na suche bukiety. W wazonie z wodą długo zachowują świeżość. Ozdobą jej są kwiaty i owoce (głównie rośliny, na których są owoce wykorzystywane są na kwiaty cięte). Czarnuszka może być uprawiana również jako roślina rabatowa.

Ważne: jest mocno cenioną rośliną leczniczą.

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
KrzysztofZ98
Gość






PostWysłany: Śro 18:21, 20 Sty 2016    Temat postu:

Ubiorek
Opis:
Bylina tworząca poduszeczki o wysokości do 35cm i średnicy nawet do 1,5m. Posiada skórzste, ciemnozielone liście oraz białe z fioletowymi pręcikami kwiaty.

Uprawa:
Lubi gleby przepuszczalne, średnio wilgotne oraz miejsca słoneczne. Kiedy roślina przekwitnie należy przyciąć pędy na 1/3 wysokości.

Zastosowanie:
Niezastąpiona roślina do ogrodów skalnych. Świetnie wygląda na rabatach kwiatowych. Czasami używany jest na obwódki.

Kwitnienie:
Okres kwitnienia tej rośliny przypada na miesiące od kwietnia do maja.

Zimowanie:
Roślina zimozielona.

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
KrzysztofZ98
Gość






PostWysłany: Śro 18:23, 20 Sty 2016    Temat postu:

Powój trójbarwny
Jest rośliną jednoroczną, najpierw o pokroju krzaczastym, później wznie­sionym. Główny pęd jest dość sztywny w jego dolnej części wyrastają liczne i nieco krótsze pę­dy boczne. Liście odwrotnie jajowato-lancetowate do łopatkowatych, ciemnozielone, siedzące, obficie okrywające całą roślinę. Pojedynczo z ką­tów liści wyrastają na cienkich szypułkach lejkowate, promieniste kwiaty średnicy do 5 cm. Kwiaty otwie­rają się wyłącznie w dzień, podczas słonecznej pogody, w pochmurne dni oraz wcześnie ra­no i wieczorem pozostają spiralnie zamknięte. Wprawdzie kwiaty powoju są nietrwałe bo kwitną tylko jeden dzień, ale pojawiają się bardzo obficie i to stanowi wartość.
Występowanie

Dziko występuje w Europie Południo­wej od Portugalii po Grecję oraz w Afryce Północnej.

Wysokość

Od 25 do 50 cm wysokości.

Termin kwitnienia

Kwitnie od czerwca do września, po około 8 tygodniach od siewu.

Kolor kwiatu

Granatowo-niebieskie z białymi smugami u podstawy i żółtą gardzielą. Odmiany uprawne różnią się bar­wą kwiatów, które mogą być niebieskie z żółtą gardzielą, białe z żółtą gardzielą oraz różowe i fioletowe z jaśniejszą gardzielą.

Stanowisko

Miejsca ciepłe, przewiewne i słoneczne. W półcieniu nie tylko znacznie gorzej kwitnie lecz kwiaty otwarte są tylko przez kilka najsłoneczniejszych godzin w ciągu dnia.

Wymagania

Dobrze rośnie na glebach przeciętnie żyznych, średnio zwięzłych i najlepiej o odczynie obojętnym. Na każdej glebie dobrym rozwiązaniem jest wymieszanie ziemi ogrodowej z dużą ilością dobrze rozłożonego kompostu. Na bardzo słabych glebach przydałaby się dawka nawozów na wiosnę przed sadzeniem oraz w trakcie kwitnienia. W okresach przedłużającej się suszy wy­maga podlewania. Przed posadzeniem dobrze rozważmy gdzie posadzić bo roślina nie znosi przesadzania. Regularnie należy usuwać przekwitłe kwiaty.

Przy uprawie w pojemnikach warunkiem powodzenia jest dodanie do ziemi nawozu o przedłużonym działaniu a przede wszystkim utrzymanie podłoża w stanie lekko wilgotnym na okrągło. Inaczej kwiaty opadną a liście zaczną bezpowrotnie zasychać.

Rozmnażanie

W l g znajduje się około 100 nasion czyli nasiona są duże i łatwe do pojedynczego wysiewu. Można wysiewać je w kwietniu wprost na miejsce stałe. Można pod koniec marca pojedynczo do palet. Kiełkowanie trwa 20-30 dni. Siewki należy przerwać, tak aby pozostawione rośliny rosły co 15-20 cm.

Convolvulus sabatius można rozmnażać w sierpniu przez sadzonki wierzchołkowe i młode rośliny przetrzymać przez zimę.

Uwagi

Jeśli ktoś chciałby mieć kępy jedno odmianowych roślin musi kupić kilka opakowań mieszanki jaką oferuje handel. Nasiona wysiewamy pojedynczo do palet z większymi otworami i uprawiamy je w nich do pierwszych kwiatów. W międzyczasie trzeba rośliny dokarmiać. Potem na rabatę wysadzać już zgodnie z kolorem kwiatów.
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
KrzysztofZ98
Gość






PostWysłany: Śro 18:24, 20 Sty 2016    Temat postu:

Rezeda wonna
Typ rośliny : Roślina jednoroczna siana wprost do gruntu
Wysokość : Od 15 do 30 cm.
Ozdoba rośliny : Drobne, puszyste kwiaty barwy zielonożółtej, zebrane w kilkucentymetrowe, kłosowate kwiatostany. Roślina sadzona w ogrodach przede wszystkim ze względu na piękny, intensywny zapach. Łodygi wzniesone, ze skłonnością do pokładania się. Liście lancetowate. Wyhodowano wiele odmian różniących się wysokością i wielkością kwiatostanu:
Odmiana Ameliorata ma wieksze, silnie pachnące kwiaty i dorasta do 40 cm.
Compacta multiflora jest odmianą niską o wysokości 15-20 cm, ma pędy silnie rozgałęzione.
Machet Rubin ma kwiaty miedzianoczerwone.
Goliat o wysokości około 40 cm i różowych kwiatach.
Pora kwitnienia : Od lipca do października.
Uprawa : Roślina dość łatwa w uprawie, odporna na choroby i szkodniki ale ma wymagania co do gleby.
Wysiew nasion od końca marca do drugiej dekady czerwca od razu na miejsca stałe. Zakwita 8-10 tygodni od siewu. Siewki przerywa się.
Przez cały okres uprawy rezeda musi mieć wilgotną glebę.
Gleba : Żyzna, zawierajaca dużo próchnicy i wapnia. Nie znosi świeżego obornika.
Stanowisko : Słoneczne ale radzi sbie też półcieniu.
Zastosowanie : Rezeda nadaje się na rabaty i obwódki - szczególnie warto obsadzać nia miejsca, w których często przesiadujemy w ogrodzie: w pobliżu altan, tarasów, przy ławeczkach. Na pewno nie przyciągnie wzroku jak bardziej efektownie kwitnące rośliny, ale odwdzięczy się zapachem. Nadaje się też na kwiat cięty i do uprawy doniczkowej, skrzynek balkonowych. Pasuje do ogrodów naturalistycznych i wiejskich.
Ciekawostki : Rezeda wonna pochodzi z Europy Południowej i Afryki Północnej. Jej nazwa pochodzi od włoskiego słowa resedare co znaczy łagodzić, uśmierzać.

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
KrzysztofZ98
Gość






PostWysłany: Śro 18:26, 20 Sty 2016    Temat postu:

Nachyłek barwierski
Nachyłek barwierski (Coreopsis tinctoria Nutt.) – gatunek rośliny jednorocznej z rodziny astrowatych. Rodzimy obszar jego występowania to Ameryka Północna, ale rozprzestrzenił się także w Azji, na Nowej Zelandii. W wielu krajach świata jest uprawiany jako roślina ozdobna.
Popularna roślina ozdobna, nadająca się na rabaty, a także na kwiat cięty. Przeznaczana na rabaty. Tworzy zwarte kępy. Kwitnie późnym latem. Jest łatwy w uprawie. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu, na przepuszczalnej i żyznej glebie. Rozmnaża się z nasion wysiewanych wiosną lub jesienią. Podczas kwitnienia wymaga podparcia
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
KrzysztofZ98
Gość






PostWysłany: Śro 18:27, 20 Sty 2016    Temat postu:

Porcelanka plamista
Nemofila plamista
Nemophila maculata

grupa roślin: Jednoroczne, dwuletnie
podgrupa roślin: jednoroczne, na słoneczne stanowisko, kwitnące wiosną, na wilgotne stanowisko, ozdobne kwiaty
Charakterystyka rośliny

wysokość: 15-20 cm
dekoracyjność: kwiaty
kolor kwiatów: białe, fioletowe
okres kwitnienia: V
trwałość liści: sezonowe
gleba: przepuszczalna, żyzna
odczyn gleby: lekko zasadowa
wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
stanowisko: słońce
zastosowanie: balkony, obwódki rabat, roślina dekoracyjna, skalniaki, w grupie

Nemofila (Porcelanka, Różnielica) plamista (Nemophila maculata) należy do rodziny Faceliowatych (Hydrophyllaceae). Pochodzi z Ameryki Południowej. Jest to roślina jednoroczna o delikatnych, mięsistych pędach. Listki z głębokim wcięciem o długości ok. 5 cm. Kwiaty pięciopłatkowe w kolorze białym z filetowymi plamkami. W Polsce uprawiana jest też odmiana o jednolitych, niebieskich kwiatach Porcelanka Menziesa (Nemophila menziesii).

Warunki uprawy Nemofilii plamistej

Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych (mogą być lekko ocienione). Lubi gleby żyzne, ale przepuszczalne o pH lekko powyżej 7. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Nasiona Nemofilii plamistej wysiewa się w kwietniu bezpośrednio do gruntu. Może też sama się rozsiewać a jej nasiona zimują w gruncie, stąd czasami mówi się, że jest to roślina dwuletnia.

Nadmiar wilgoci i długotrwałe zalewanie korzeni może powodować zamieranie rośliny. Nie powinna też rosnąć w dużym zagęszczeniu gdyż może gnić. Dlatego najlepszym miejscem na jej uprawę są obwódki rabat.

Nemofila plamista - zastosowanie

Dorasta do 15-20 cm, dlatego też polecana jest na obwódki rabat, na skalniaki i do tworzenia luźnych kompozycji w skrzynkach balkonowych.

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
KrzysztofZ98
Gość






PostWysłany: Śro 18:30, 20 Sty 2016    Temat postu:

Stokrotka afrykańska
Osteospermum
Osteospermum

grupa roślin: Na balkon i taras
podgrupa roślin: na słoneczne stanowisko, kwitnące latem, ozdobne kwiaty
Charakterystyka rośliny

pokrój: krzaczkowaty
dekoracyjność: kwiaty
kwiaty: pojedyncze
kolor kwiatów: białe, czerwone, fioletowe, granatowe, kremowe, liliowe, łososiowe, niebieskie, pomarańczowe, purpurowe, różowe, żółte
okres kwitnienia: IV, IX, V, VI, VII, VIII
trwałość liści: sezonowe
gleba: każda ogrodowa
odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
stanowisko: słońce
zastosowanie: balkony, małe ogrody, ogrody przydomowe, pojedynczo, pojemniki, rabaty, skalniaki

Osteospermum nazywane jest stokrotką afrykańską lub gerberą ogrodową. Jest wręcz idealną rośliną na słoneczne balkony i tarasy. Kwitnie od wczesnej wiosny do przymrozków.

Osteospermum jest rośliną jednoroczną z rodziny astrowatych (Asteraceae).

Roślina ma zwarty pokrój, pędy są wzniesione lub lekko płożące, rozgałęzione, dorastające w zależności od odmiany do 25–50 cm wysokościi.

Osteospermum kwitnie od wczesnej wiosny do przymrozków. Kolor kwiatów zależy od odmiany - może być biały, żółty, czerwony, niebieski, różowy lub fioletowy. Kwiaty zamykają się podczas pochmurnej i deszczowej pogody.

Osteospermum wymaga stanowiska słonecznego. Źle rośnie w półcieniu!

Ciekawe odmiany osteospermum:

Symphony
`Milk` - kwiaty białe,
`Cream` - kwiaty kremowe,
`Lemon` - kwiaty żółte,
`Peach` - kwiaty brzoskwiniowe,
`Orange` - kwiaty pomarańczowe.

Jamboana
'Osantis' - kwiaty białe,
'Osjatis' - kwiaty fioletowe.

Springstar
'Arctur' - kwiaty białe
'Castor' - kwiaty różo,we,
'Gemma' - kwiaty różowe,
'Cirius' - kwiaty różowe.

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
KrzysztofZ98
Gość






PostWysłany: Śro 18:32, 20 Sty 2016    Temat postu:

Mak polny
Mak polny (Papaver rhoeas), inaczej mak dziki, mak zajęczy lub mak wilczy, należy do rodziny makowatych (Papaveraceae), która obejmuje gatunki takie jak: mak alpejski (Papaver alpinum), mak nagołodygowy (Papaver miyabeanum), mak wschodni (Papaver orientale), mak lekarski (Papaver somniferum) oraz właśnie mak polny. Są to szybko rosnące rośliny roczne i zielne lub zimotrwałe byliny o kwiatach w jaskrawych kolorach (białe, żółte, różowe, pomarańczowe, czerwone, a nawet czarne). Najczęściej uprawiane w ogrodach skalnych i wiejskich. W starożytności makiem polnym przyzdabiano grobowce, a pąki kwiatowe spożywano, ze względu na ich właściwości lecznicze.


Charakterystyka

Papaver rhoeas jest rośliną jednoroczną, która w Polsce jest dziko rosnąca. Często występuje jako chwast upraw zbożowych. Mak polny ma prostą, pojedynczą lub rozgałęzioną i owłosioną łodygę, która osiąga wysokość do 90 cm. Z pędów wyrastają liście osadzone u nasady rośliny, które są ogonowe i pierzastodzielne o ostro ząbkowanych odcinkach. Rozkwita w pierwszej połowie lata lub pod koniec wiosny (średnio przez 20−30 dni), tworząc kwiaty o szerokości do 9 cm, o rozległych i zachodzących na siebie płatkach, które są gładkie, jednokolorowe lub wewnątrz kielicha mają czarną plamkę. Kwiaty są szkarłatne lub czerwone, różowe a czasem białe. Torebka nasienna maku jest smukła i zaokrąglona, z nasionami wewnątrz. Roślina ta od innych gatunków odróżnia się niezgrubiałymi pręcikami oraz nagimi torebkami, tzw. makówkami.
Mak polny występuje w kilku odmianach, są to m.in. Japonicum Flore Pleno – o niewielkich i pełnych kwiatach, Mother of Pearl – charakteryzuje się kwiatami pojedynczymi, srebrzystobiałymi, białymi lub w pastelowych odcieniach różu, Shirley – roślina z pojedynczymi lub półpełnymi kwiatami w kolorze czerwonym, różowym, purpurowym i lila, czasem także z dwubarwnymi i w dwóch odcieniach jednego koloru.
Uprawa

Mak polny jest rośliną odporną na chłody i mało wymagającą, a zarazem łatwą w uprawie, dlatego nie przysporzy młodemu ogrodnikowi większych problemów. Może rosnąć na każdym podłożu, ale najlepiej czuje się w mocno przepuszczalnej glebie, umiarkowanie suchej i o średniej zawartości składników pokarmowych. Dobrze się rozwija na stanowisku wystawionym na działanie promieni słonecznych. Roślina nie toleruje stojącej wody. Gatunki jednoroczne maku, do których należy mak polny, potrzebują przestrzeni, więc należy je wysiewać stosunkowo rzadko, tak aby rośliny miały szanse pełnego rozwoju. Dorosłe okazy w okresie kwitnienia należy podpierać, co zapobiegnie możliwości położenia się lub złamania się łodygi rośliny obciążonej kwiatem. Maki wymagają nawożenia w okresie wiosennym, najlepiej zasilić je substancjami mineralnymi i organicznymi. Można je wspomóc powierzchniowo mączką kostną lub ściółkować przefermentowanym nawozem naturalnym.
Rozmnażanie

Mak polny rozmnaża się za pomocą nasion. Proces ten najlepiej przeprowadzić późną jesienią lub wczesną wiosną. Nasiona, zebrane z makówek lub zakupione w sklepie ogrodniczym, można wysiać do skrzynek pod szkłem lub wprost do gruntu. Ten gatunek maku dobrze znosi niskie temperatury i zachowuje długą zdolność kiełkowania, dlatego jakiekolwiek wahania temperaturowe nie wpłyną na jego kiełkowanie i wzrost.

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum DYSKUSYJNE FORUM PSZCZELARSKIE POD PATRONATEM PASIEKI MICHAŁÓW Strona Główna -> ROŚLINY MIODODAJNE - BAZA POŻYTKOWA
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin