Forum DYSKUSYJNE FORUM PSZCZELARSKIE POD PATRONATEM PASIEKI MICHAŁÓW Strona Główna DYSKUSYJNE FORUM PSZCZELARSKIE POD PATRONATEM PASIEKI MICHAŁÓW
http://www.pasiekamichalow.com
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

LOFANT- "Kłosowiec"

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum DYSKUSYJNE FORUM PSZCZELARSKIE POD PATRONATEM PASIEKI MICHAŁÓW Strona Główna -> ROŚLINY MIODODAJNE - BAZA POŻYTKOWA
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
KrzysztofZ98
Gość






PostWysłany: Nie 1:15, 03 Sty 2016    Temat postu: LOFANT- "Kłosowiec"

Hektar Lofantu daje tyle dobrego, Leczniczego miodu ile hektar akacji.
W odróżnieniu od akacji, plonuje już w roku zasiewu.
Z jednego hektara daje do 1400 kg miodu.
Lofant jest rośliną z rodziny wargowych: Labiateae. Znajdujące się w Polsce rośliny to:

kłosowiec pomarszczony,
kłosowiec olbrzymi,
kłosowiec fenkułowy.
Lofant jest rośliną wieloletnią, aromatyczną, leczniczą i miododajną. Zakwita wcześniej od lipy i kwitnie ponad 2 miesiące. Kiedy kwitnie pszczoły dosłownie gronami zwisają na jego kwiatostanach. Miód lofantowy jest przejrzysty, ze złotym odcieniem, bardzo przyjemny w smaku i wartościowy. Nawet zimą utrzymuje przyjemny aromat. Hektar lofantu daje tyle dobrego, leczniczego miodu, ile hektar białej akacji (do 1400 kg). W odróżnieniu od akacji plonuje już w roku zasiewu.
W pierwszym roku zasiewu nasiona lofantu dojrzewają w połowie września a w następnych latach jeszcze wcześniej. Lofant rozmnaża się poprzez dzielenie krzaczka - sadzonkami. Najlepiej hodować go z rozsady. Prosto do gruntu wysiewać wiosną, do gleby dobrze uprawionej i wilgotnej. Nasiona zakrywać nie głębiej niż na centymetr, w międzyrzędziach co 70 cm, odległość między roślinami w rzędzie powinna wynosić 20 cm.
Przez pierwsze 20 dni lofant rośnie bardzo wolno i wymaga pielęgnacji - pielenia i podlewania w czasie suszy. Po pojawieniu się pierwszych pięciu listków wzrost jest szybszy i roślina staje się samodzielna.
W następnym roku gdy tylko zginie śnieg szybko wzrasta i staje się zieloną masą bogatą w witaminy, mikroelementy. W tym stadium liście z wierzchołkami łodyg można wykorzystać do sałatek i napojów leczniczych.
W okresie kwitnienia całą jego masę ścina się na wysokości 20 cm, suszy się na powietrzu, w cieniu i wykorzystuje do aromatyzowania herbaty, kompotu, kiślu, do przygotowania preparatów medycznych, aromatyzacji ciast i przetworów. Ma zastosowanie w perfumeriach i w produkcji mydła. W ciągu lata w naszych warunkach udaje się zebrać plon dwa razy.
Preparaty z lofantu stosuje się dla wzmocnienia odpornościowo-biologicznych sił organizmu, przy rozstroju nerwowym. Normalizuje pracę serca i naczyń krwionośnych, zapobiega procesom zapalnym żołądka, jelit, wątroby i dróg moczowych. Bardzo dobre wyniki daje lofant przy leczeniu ORZ, oskrzeli, zapaleniu płuc i astmy. Szeroko jest zastosowany przy inhalacjach, kąpielach leczniczych dla dzieci i ludzi starszych. Pozytywne rezultaty daje przy leczeniu wielu chorób skórnych, wywołanych grzybicą. Preparaty kosmetyczne wygładzają zmarszczki, zachowują młodość skóry, wzmacniają cebulki włosów. Istnieją dane, że preparaty z lofantu chronią przed szkodliwym promieniowaniem.

źródło: [link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum DYSKUSYJNE FORUM PSZCZELARSKIE POD PATRONATEM PASIEKI MICHAŁÓW Strona Główna -> ROŚLINY MIODODAJNE - BAZA POŻYTKOWA
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin